ENGLISH VERSION     Znajdź nas: Facebook

Francja: Policja uznaje czas pracy drugiego kierowcy jako czas prowadzenia pojazdu

Francja: Policja uznaje czas pracy drugiego kierowcy jako czas prowadzenia pojazdu

31.03.2016

Swoją nową interpretacją przepisów dot. jazdy w podwójnej obsadzie francuskie organy nadzoru wywołują złość zagranicznych przewoźników i stowarzyszeń transportowych. 

Po całkowitym wejściu w życie unijnego rozporządzenia 165/2014 o tachografach w transporcie drogowym, francuskie organy nadzoru dokonały jego interpretacji, zgodnie z którą czas, w którym kierowca jedzie pojazdem jako pasażer nie jest już traktowany jako przerwa w jeździe. Niemiecki Związek Spedycji i Logistyki (DSLV) poinformował o tym, że francuska policja wskazuje przy tym na art. 34 rozporządzenia, dotyczący karty kierowcy i tarczki tachografu („wykresówki”). Inaczej niż dotychczas wymagane jest teraz przerwanie jazdy ciężarówką w podwójnej obsadzie już po 4,5h za kierownicą. Przerwa ta ma trwać 45 minut i musi odbyć się przy zatrzymaniu pojazdu.

Skąd wzięła się ta interpretacja artykułu 34 i jak ją wytłumaczyć, nie wie ani DSLV ani inne międzynarodowe stowarzyszenia transportowe. Ponadto egzekwowanie w ten sposób prawa, łamie, wg DSLV, przepisy socjalne UE dotyczące ruchu drogowego, w których 45 minut przerwy w jeździe (na miejscu pasażera) w podwójnej obsadzie uznaje się jako przerwanie pracy.

W wyniku francuskiej interpretacji przepisów wielu zagranicznych przewoźników musiało zapłacić bardzo wysokie kary. Powiadomiono już o tym Komisję Europejską, przed którą rząd Francji będzie musiał się niebawem tłumaczyć ze swoich decyzji.

Drogi Gościu !

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI